Değerli Meslektaşlarım;

 Yılların hayali olan bağımsız denetim olma taleplerimiz neticesinde   Son, 2_3 yıl içerisinde yapmış olduğumuz yoğun çalışmalar sonucunda nihayet dün gece amacımıza ulaşmış bulunuyoruz. 


    Değerli meslektaşlarım. Bu dönemde derneğimiz adına yapmış olduğumuz geniş kapsamlı çalışmalarda çıkarmaya çalıştığımız bu yasaya karşı içimizden ve dışımızdaki çeşitli  güçlerden yasamıza karşı organize faaliyetler yürütülmüştür ve yasamızın çıkarılması geciktirilmiştir bunlara rağmen birlik olarak haklı davamızda  azimli olarak  çalışmalarımızı sürdürüp  özgür ve bağımsız denetim sisteminin getiren yasamızı   TBMM de onaylatarak yasalaştırmış bulunuyoruz. 

 

    Bu çalışmaların her safhasında özellikle Bakanlığımızın düzenlediği çalıştayda, ayrıca şehircilik şurası ve kalkınma bakanlığın  toplantılarında bu konuda  görüşlerimizi  destekleyen  kurumsal kararlar alınmasında yanımızda olan değerli arkadaşlarımıza katkılarından dolayı ve tüm seyahatlerimizi kendi imkânlarıyla katılan bize maddi, manevi destek ve moral veren yönetimimiz içinden ve dışından sayın üyelerimize de içtenlikle teşekkür ederiz. 

 

      Olağanüstü şartlara rağmen kararlıkla konumuza sahip çıkan Başbakanımız Sayın Binali YILDIRIM, Bakanımız Sayın Mehmet ÖZHASEKİ’ ye müsteşar muavini Sayın Mücahit DEMİRTAŞ’a  Yapı İşleri Genel Müdürü Sayın Banu  Aslan CAN’a ve Yapı İşleri Genel Müdür muavini Sayın Murat AKINBİNGÖL’ün ekibine de gösterdikleri kararlı tutumları nedeniyle de kendilerine en içten duygularımızla teşekkürlerimizi sunarız. 

 Sektörümüzde devrim sayılacak olan bu tarihi kararın tüm meslektaşlarımıza hayırlı olmasını dilerim. 


      Artık özgür ve bağımsız denetim firmaları olduklarınızı hatırlatır bu özgür çalışmalarımızın karşılığını tam olarak vereceğinizi ve daha etkin denetim yapacağınıza inanarak başarılar diliyorum.

 

                                                        Tekin SARAÇOĞLU

                                                      İnşaat Yüksel Mühendisi

                        Yapı Denetim Kuruluşları Birliği Genel Başkanı